wtorek, 23 października 2018

Kava Kava - Czyli lecznicza roślina, która została zalegalizowana z powrotem!


Pieprz metystynowy, czyli powszechnie nazywany Kava Kava czyli popularny napój i używka, który ma zastosowanie w celach medycznych jak problemy z niepokojem, nerwami, a także zdrowsza alternatywa toksycznego dla człowieka alkoholu etylowego. Roślina pochodzi pierwotnie z wysp Pacyfiku. Jest wzniesionym krzewem do 4,5 metra wysokości z sercowatymi liśćmi. Do spożycia nadają się wyłącznie kłącza. Roślina mogłaby się wydawać nieszkodliwą alternatywą dla alkoholu, jednak w dalszym temacie o uczynieniu z niej prawnie jednym z najcięższych twardych narkotyków (Substancja wpisana w Polsce na rejestr substancji odurzających I-N w 2009 roku na skutek zmian w ustawie o przeciwdziałaniu narkomani).

Kava Kava na rynku europejskim i kontrowersje


(Źródło grafiki-Richard Whelan ~ Medical Herbalist)

Pieprz metystynowy w wielu krajach Europy jest legalny jako suplement diety. Stan ten utrzymywał się do czasu, gdy nie zostały zarejestrowane przypadki uszkodzenia wątroby do lat 2001-2002. Przez jakiś czas UE nie sprowadzała tego preparatu podejrzanego o szkodliwość, gdy do czasu aż wydała się sprawa złego przetwarzania tej rośliny. Lekko psychoaktywne i nieszkodliwe dla wątroby są związki alkaloidów znajdujące się w korzeniach. Nie nadające się do ekstrakcji jest górna część rośliny, która zawiera związki toksyczne dla wątroby i układu pokarmowego, przez co źle przeprowadzane ekstrakty z całej rośliny wywoływały zatrucia u ludzi i przez to padło podejrzenie ogólnej szkodliwości tej rośliny.

Kava Kava
(Źródło grafiki-Healthline)

Pieprz metystynowy można śmiało porównać do lekkich środków uspokajających jak kozłek lekarski czy melisa lekarska, jednak oprócz uspokojenia ekstrakty lub przyrządzany napój ze startych korzeni pomaga w leczeniu zaburzeń depresyjnych, jako alternatywa dla osób uzależnionych od alkoholu. Pomaga ludziom w łagodnych stanach depresji, lęku i w przypadkach bezsenności.

Wykorzystywana przez mieszkańców Pacyfiku jako używka i alternatywa dla alkoholu do celów towarzyskich. Również wykorzystywana w krajach takich jak Nowa Zelandia, Australia i Stany Zjednoczone, gdzie posiada status suplementu diety. W składzie Kava Kava znajdziemy szereg substancji z grupy kawalaktonów jak metysctyna, które odpowiadają za lekkie psychoaktywne działanie na układ nerwowy.

Statusy prawne w Polsce


(Źródło grafiki-de.123rf.com)


W 2009 roku posiadanie ekstraktów, całych roślin, nasion zostało zakazane przez wpisanie do grupy substancji odurzających grupy I-N na podstawie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Wtedy rząd starał się walczyć z dopalaczami i w efekcie Kava Kava zostało wpisane na taką listę, podejrzane o najgorsze działanie jak w przypadku dopalaczy.

Od 2016 roku trwały starania Głównego Inspektoratu Sanitarnego o wycofanie z listy gatunków zakazanych w ustawie o przeciwdziałaniu narkomani. Powoływano się na badania, które stwierdziły brak zagrożenia dla zdrowia czy możliwość uzależnienia, czy możliwość wywoływania szkód społecznych po użyciu substancji.

Pod koniec sierpnia tego roku zakazana roślina została wykreślona z substancji odurzających grupy I-N na mocy rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, przez co posiadanie ekstraktów jak, i całych roślin i nasion stały się legalne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz