sobota, 10 listopada 2018

Szara strefa handlu nielegalnymi papierosami - Ile jest warta? Czym się różnią papierosy z przemytu od tych z akcyzą?Przemyt oraz nielegalny handel jedną z najpopularniejszych używek-papierosów kwitnie nadal od wielu lat. Jak wiadomo, koszty papierosów z legalnych źródeł, są droższe, przez podnoszenie podatków akcyzowych. Wielu nałogowych palaczy godzi się na coraz wyższe ceny przez nałóg i kupuje i płaci "jak za zboże". Wyjątkiem od godzących się z wysokimi cenami jest grupa ludzi, która stara się nabywać papierosy bez banderoli (mała opaska papierowa świadcząca o oryginalności produktu i jego nienaruszeniu). Czasami są przemycane papierosy z banderolami, jednak z obcych krajów jak Ukraina, czyli symbol akcyzy z charakterystycznym trójzębem. Papierosy są te nabywane na "lewych" bazarach lub są rozprowadzane przez prywatne osoby zajmujące się tym przestępstwem gospodarczym. Nielegalne papierosy są przemycane głównie z Ukrainy, Białoruś, Kaliningradu (Okręg Kaliningradzki-Rosja). Szacuje się, że:

* Podrabianych papierosów na rynku jest około 6-8 mld sztuk.
* Straty gospodarcze to około 3 mld PLN (około 1,3 mld $)
* Proceder z roku na rok nie maleje i nadal w 2018 roku, są problemy z rosnącą szarą strefą tytoniową i papierosową.
Czym się różnią papierosy z szarej strefy od tych z akcyzą, oryginalnych?

Często nielegalne fabryki i mniejsi "producenci" by sprzedać opłacalnie i z niską ceną wyrobu stosuje domieszki różnych szkodliwych substancji jak pokruszone bardzo drobno płyty CD, odpadki różnej maści, w tym syntetyczne tworzywa lub części tytoniu nienadające się dobrze do palenia jak twarde łodygi, korzenie itp. Nierzadko w składzie takich papierosów pojawiają się trujące pestycydy lub trujące związki arsenu i innych toksyn.


(Źródło grafiki-bluelight.org)
Żadna cena nie jest warta nałogu tytoniowego, jednak z dwojga złego lepiej wychodzi dla zdrowia palenie oryginalnych wyrobów tytoniowych, jednak cięższa dla portfela, niż spalanie do płuc toksyn niewiadomego pochodzenia. Trzecią opcją i drogą przez mękę jest odrzucenie nałogu i zdrowszy organizm oraz grubszy portfel :)
Źródła
http://wyborcza.pl/1,155287,14888452,Na_lewych_papierosach_budzet_traci_przeszlo_3_mld.html

http://www.mojawyspa.co.uk/artykuly/16568/Uwaga-Papierosy-z-przemytu

(Dane z 2004 roku, które informują o szkodliwych toksynach w przemycanych papierosach).

Niektóre dane mogą być inne niż w tym poście, gdyż dane są różne lekko różniące się, jednak liczby są w przybliżeniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz