czwartek, 1 listopada 2018

Najkrótsza wojna na świecie - Wojna brytyjsko-zanzibarska - Wojna trwająca ...38 minut.Wojna toczona pomiędzy Wielką Brytanią a Sułtanatem Zanzibaru toczyła się 27 sierpnia 1896 roku od godziny 9:02 do 9:40 tego samego dnia, w której się rozpoczęła. Najkrótsza wojna nie zakończyła się wielkimi ofiarami poza rannymi po stronie brytyjskiej oraz już większymi stratami Sułtanatu liczące od 200 do 300 ludzi broniącego pałacu sułtana tego kraju. Wojna miała cel obalenia ówczesnego władcy, na którego Anglicy się nie godzili, gdyż był wtedy politycznie proniemiecki co nie, było na korzyść Wielkiej Brytanii.
Geneza i przyczyna
(Źródło grafiki-Menway - Interia)

Wojna wybuchła, gdy Khalid bin Barghash przejął władzę w Zanzibarze w wyniku zamachu stanu. Zamach stanu był spowodowany, iż następca był wyznaczony ze strony brytyjskiej, czyli probrytyjski następca Hammud Ibn Muhammad. Strona imperium brytyjskiego wyznaczyła, ultimatum dla proniemieckiego władcy by do godziny 9:00 27 sierpnia abdykował. Jednak ultimatum zostało odrzucone i strona brytyjska wypowiedziała wojnę niepokornemu Sułtanatowi.

Walki
(Źródło grafiki - Wikimedia)
* Zniszczony pałac sułtana po ostrzale brytyjskim
Khalid bin Barghash rozkazał otoczyć pałac przez swoje wojsko w liczbie (jak podają różne źródła) od 2800 do 3000 ludzi, głównie w okolicach pałacu sułtana. Strona brytyjska miała w wyposażeniu w tym konflikcie 5 okrętów oraz oddziały piechoty morskiej, który po wylądowaniu dołączyły do oddziałów kolonialnych Askarysów w liczbie około 1000 ludzi. Wzmocnione oddziały po walkach z sułtańskim wojskiem zostały pokonane przez lepsze uzbrojenie i organizacje udziałów brytyjskich. Dodatkowo ostrzał z okrętów marynarki wojennej imperium brytyjskiego uszkodził w znacznym stopniu pałac sułtana i niemalże pozbawił ich ochrony artylerii, która została po ostrzale zniszczona. Po przegranej pokonany sułtan uciekł do konsulatu niemieckiego, gdzie konsul niemiecki odmówił wydania zbiegłego władcy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz