czwartek, 13 grudnia 2018

Jak V-2 zdobyły przestrzeń kosmiczną i były prekursorem rozwoju badań kosmosu?Według definicji NASA pierwszym państwem, które prawie wysłało obiekt w kosmos były... Nazistowskie Niemcy, które wystrzeliły pocisk balistyczny V-2 dnia 3 października 1942 roku, dwa lata przed użyciem ich w celach militarnych przeciwko aliantom w atakach na Londyn. Wystrzelony pocisk wyleciał na wysokość 84,5 km. Nie przekroczył jednak granicy kosmosu (umownych 100 km). Nikt wtedy nie przypuszczał, że rakiety będą służyć w celu ekspansji przestrzeni kosmicznej i pokojowych badań. Przypuszcza się, że w czasie II Wojny Światowej zostało wystrzelonych około 5500 pocisków V-2 w kierunku Anglii, Francji Belgii i Holandii. Po 1945 roku naukowcy i specjaliści pracujący przy tym projekcie zostali przechwyceni przez ZSRR i USA co przyczyniło się w późniejszych latach do rozwoju technologii rakietowej obu mocarstw w powojennym świecie. To jednak Stany Zjednoczone przewożąc zdobyczne rakiety V-2 doprowadziły do pierwszych odkryć kosmosu...

Już dnia 24 listopada 1946 roku wyniesiona rakieta V-2 tym razem przez Amerykanów zarejestrowała z swojej kamery zdjęcie ziemi z kosmosu. Wyniesiona wtedy rakieta znalazła się na wysokości 105 km przekraczając Linie Karmana (umowna granica kosmosu) na wysokości 100 km.


* (Źródło grafiki-White Sands Missile Range/Applied Physics Laboratory)
* Pierwsze zdjęcie Ziemi z kosmosu


Dalsze prace z V-2


* (Źródło grafiki - Wikimedia)
* Poligon White Sands Missile

W 1947 roku dnia 7 marca zostały wykonane kolejne zdjęcia Ziemi. Zamontowane na rakiecie specjalne aparaty wykonały dokładniejsze zdjęcia naszej planety. Przewiezione pociski były testowane w stanie Nowy Meksyk na poligonie White Sands Missile Range pod kątem dalszego rozwoju technologii rakiet balistycznych. Sam poligon powstał w 1945 roku, który był jednym z największych tego typu w Stanach Zjednoczonych.* (Źródło grafiki - Johns Hopkins Applied Physics Laboratory)
* Drugie zdjęcia wykonane w 1947 roku z rakiety V-2

Niemieckie pociski balistyczne były prekursorem w rozwoju nowszych, bardziej zaawansowanych rakiet tego typu. W 1948 roku weszły do testów nowe rakiety Bumper 1, która już tego roku 13 maja wystartowała z poligonu White Sands osiągając wysokość 129 km, czyli znacznie większą, niż nazistowska poprzedniczka. Prawdziwym i szybkim w czasie rekordem w 1949 roku osiągnęła rakieta Bumper 5 osiągając wysokość 389 km co było jak na tamte czasy wielkim krokiem naprzód dla dalszych badań i rozwoju tej technologii!


Źródła 
http://www.kosmonautyka.pl/pierwsze-zdjecia-ziemi-z-kosmosu
https://fotoblogia.pl/11501,71-lat-temu-powstalo-pierwsze-zdjecie-ziemi-widzianej-z-kosmosu
https://www.airspacemag.com/space/the-first-photo-from-space-13721411/

Film z V-2 - 1946
https://www.youtube.com/watch?v=Sykfqa3MKAg

1 komentarz:

  1. I really enjoyed this post really amazing one. very informative and useful article, Keep doing a greats post. I wait more and more information from you our Amazon gift card code generator helps you to buy products and obtain amazon prime and amazon music

    OdpowiedzUsuń